نگهداری از رنگ خودرو
 • 8 شهریور 00
 • 1970 بازدید

نگهداری از رنگ خودرو : 15 نکته مهم که باید بدانید!

در خرید و فروش خودرو ها یکی از فاکتور های اصلی برای قیمت گذاری خودرو رنگ بدنه است. برای نگهداری از رنگ خودرو هم روش های زیادی وجود دارد که علاوه بر حفظ جلوه ظاهری، آسیب های جزیی روی رنگ بدنه را هم می‌پوشاند.

در این مقاله از میلاد کاور روش ها و ترفند های نگهداری از رنگ خودرو را حتی برای فصل های سرد سال برای ما گردآوری کرده‌ایم. با این روش ها دیگر بدنه خودرو در معرض آسیب هایی مانند باران اسیدی و یا ترکیبات سولفیدی نخواهد بود.

 

 

 

نگهداری از رنگ خودرو در زمستان

در فصل زمستان به علت کاهش شدید دما و بارش باران، برف و تگرگ نگهداری از رنگ خودرو کار چندان راحتی نیست. نتیجه‌ی این تغییرات دمایی هم پوسیدگی و ترک خوردن سطح رنگ بدنه می‌باشد.

از شایعترین دلایل این است که قطعات کرومی ممکن است پس از رانندگی در مسیر هایی که نمکپاشی شده‌اند، عامل خرابی رنگ خودرو هستند. محلول آب نمک یک ترکیب خورنده است که می‌تواند سبب لایه لایه شدن رنگ بدنه شود.

 

 

نگهداری از رنگ خودرو

 

 

 

یکی از توصیه ها برای نگهداری از رنگ خودرو در فصل زمستان شستن ماشین است. چرایی این توصیه هم در این است که زیر فضولات پرندگان و گل و لای رو سطوح نمک و یا دیگر موادی که برای از بین بردن یخ جاده ها استفاده می‌شود تجمع نکنند. در نتیجه این تجمع محلول های خورنده به وجود می‌آیند که رنگ را از بین می‌برند.

زیر گلگیر، زیر سپر و برف پاک‌کن از مکان مستعد تشکیل این مواد هستند. همچنین پس از شست و شو تمام رطوبت روی سطح را سریع خشک کنید. این خشک کردن با دستمال های میکرو فایبر مانع لک شدن و جلوگیری از ایجاد محلول هایی با خواص خورنده جلوگیری می‌شود.

آلودگی ها محیط زیستی و وارونگی دما در فصل زمستان بیشتر از همیشه به چشم می‌آید. برف و باران در فصل زمستان غنی از مواد آلوده آلاینده مانند اسید سولفوریک و نیتریک اسید است. هنگامی که این آلاینده ها بر روی سطح خودرو می‌نشینند با رنگ بدنه در تماس مستقیم و طولانی مدتی خواهند بود.

توجه! روکش صندلی ام جی (MG) را از میلاد کاور تهیه کنید!

 

شستن خودرو در فصل زمستان

برای شستن سریع خودرو جهت نگهداری از رنگ خودرو لازم نیست زیاد به جزئیات اهمیت دهید.

 1. بهتر است از چرخ ها شروع کنید. ابتدا با آب پر فشار و برس گل و لای را پاک کنید و اگر یخ زده است مقداری نمک روی تایر بریزید. پس از شستنشان هم آن رینگ و قالپاق را خشک کنید.
 2. هنگامی که خودرو ار تازه خاموش کردید و گرم است آن را نشویید. گرمای سطح موتور موجب تبخیر سریعتر باران و برف شده و املاح آن ها باقی خواهد ماند. این املاح لک رووی رنگ بدنه ایجاد می‌نند و پاک کردنشان سخت است.
 3. برای خشک کردن خودرو از دستمال های جاذب رطوبت مانند میکرو فایبر و نانو فایبر استفاده کند. برای جلوگیری از اثر پاک کردن آب بر سطح، دستمال را روی سطح خودرو پهن کرده و به سمت خود بکشید. پس از هر بار خشک کردن دستمال دیگری برا ادامه کار انتخاب کنید.
 4. پس از شستن در فصل زمستان حتما برای نگهدار یاز رنگ خودرو از واکس و پولیش استفاده کنید.

 

نگهداری از رنگ خودرو

 

 

 

 

15 نکته مهم در نگهداری از رنگ خودرو

 

1. پارکینگ مناسب

اگر خودرویتان را در معرض باران، نور خورشید و برف برای زمان های طولانی قرار دهید آسیب به رنگ خواهد رسید. از ضرر های باران و برف در بخش بالا گفته شد؛ اما پرتو های فرابنفش ساطع شده از خورشید به شدت بر کیفیت رنگ تاثیر می‌گذارد. در حقیقت لایه محافظتی را ا بین می‌برد و شفافیت رنگ بدنه از دست می‌رود.

 

 

نگهداری از رنگ خودرو

 

 

 

 

2. واکس بزنید.

در حال حاضر در ترکیب های سازنده واکس و اسپری براق کننده های خودرو مواد محافظت کننده از رنگ استفاده می‌شود. این مواد محافظتی یک لایه بی‌رنگ روی سطح می‌کشند و شرایط نگهداری از رنگ خودرو را بهبود می‌دهند.

 

 

 

3. پولیش کنید.

پولیش کردن سطح دو مزیت بزرگ دارد. اول این که آلودگی های عمیق و سخت را به طور کامل از بین می‌برد. دومین مزیت آن هم خط وخش های ریزی که روی بدنه هستند را حذف می‌کند.

خط و خش های ریز روی بدنه موجب گسترش آن ها به خراش های جدی و محال های مناسبی برای شروع پوسیدگی و خوردگی خواهند بود.

 

 

نگهداری از رنگ خودرو

 

 

 

4. شست و شوی خودرو

شست و شوی خودرو را دست کم نگیرید. شستن خودرو با شونده های استاندارد و بدون خواص اسیدی عمر رنگ را طولانی می‌کند. اگر از مصرف شما از خودرو زیاد است حتما به صورت تناوبی خودرو را بشویید.

دیگر آن که برای نگهداری از رنگ خودرو بهتر است از خدمتی مانند صفر شویی استفاده کنید. اگر گل و لای زیادی در اطراف خودرو جمع می‌شود حتما در اولین فرصت ان ها را به صورت اصولی پاک کنید.

تا جایی که امکان دارد خودرو را با آب سرد شست و شو دهيد. بهتر است استفاده از فشار مناسب آب و فاصله مناسب نازل شلنگ از بدنه ( 30 سانتي متر ) استفاده کنید.

 

 

 

5. پوشش های مومی بدنه

موم بدنه به ماده‌ای اطلاق می‌شود که برای نگهداری از رنگ خودرو استفاده می‌شود. این پوشش ها برای جلوگیری از تجمع آلودگی، گرد و غبار، آب و سایر مواد آسیب‌زا بر روی بدنه استفاده می‌گردند.

به علاوه برای پوشاندن خراش های ظریف هم مناسب هستند. این مواد م.می در حقیقت نسل اولیه واکس خودرو هستند.

 

 

درزگیر یا پوشش های جایگزین مواد مومی گزینه های جالبی برای نگهداری از رنگ خودرو هستند. این مواد به داخل منافذ باز روی رنگ بدنه نفوذ می‌کنند و از تجمع مواد خورنده مانند باران های اسیدی در آن ها جلوگیری خواهند کرد. عموما دوان این ترکیب ها بهتر از موم های قدیمی است.

 

 

 

7. نگهداری از رنگ های مات

رنگ بدنه‌ای که مات است را نمی‌توان با واکس و پولیش معمولی تمیز کرد. طبیعی است که لایه اصلی رنگ آسیب خواهد دید. از طرفی برس های زبری که برای از بین بردن گل و لای استفاده می‌شوند روی بدنه مات خراش های بدی بر جای خواهند گذاشت و به اصطلاح آن را صاف می‌کنند.

بهتر است به فکر درزگیر  ها و پوشش های مومی و هم پایه آن هم نیافتید. تنها روش امن جلوگیری از آسیب و نگهداری از رنگ مات خودرو فقط شست و شو دوره‌ای با شوینده های قلیایی است. بهتر است از مایع ظرف شویی نیز استفاده نکنید و به جای آن از فوم های شست و شو یا شامپو ماشین استفاده کنید.

 

نگهداری از رنگ خودرو

 

 

8. شوینده مناسب

باید بدانید رنگ بدنه خودرو حساسیت های ویژه‌ای در برابر  تماس با مواد شیمیایی دارد. برای همین جهت نگهداری از رنگ خودرو شامپو ها و شوینده های خودرو به بازار عرضه شدند.

این مایع های تمیز کننده می‌توانند به تناسب رنگ بدنه و نوع آن گستر انتخاب بزرگی را در اختیار شما قرار دهند. تنها ویژگی مشترک بین آن ها توانایی پاک‌کنندگی و تمیزکنندگی بدون خواص اسیدی است.

از مهمترین پارامتر ها در هنگام خرید شامپو های خودرو، قدرت محافظت از رنگ خودرو در مقابل عوامل مخرب محیطی مانند آلاینده های موجود در هوا و باران های اسیدی را نیز می‌باشد. در هنگام خرید کافیست به این چند عامل مهم و تاثیر گذار در خواص آن ها توجه کنید تا انتخابی درست را داشته باشید و بودجه شما به هدر نرود:

 • درخشان کنندگی مناسب
 • توانایی محافظتی
 • ایجاد آبگریزی پس از خشک شدن
 • PH  شوینده نزدیک به خنثی باشد.

به هیچ وجه اجازه ندهید محلول شوینده خود به خود روی بدنه خشک شود. حتما با آب اثرش را پاک کنید.

 

 

 

9. شوینده های خانگی محافظ رنگ

البته انتخاب شوینده ها تنها محدود به قفسه فروشگاه ها نمی‌باشد. محلول های خانگی با قدرت پاک کنندگی بالا و دوستدار محیط زیست هستند. به علاوه هزینه ساخت آن ها به مراتب ارزانتر است.

 • محلولی حاوی دو سوم (5) پیمانه جوش شیرین، دو سوم (1.5) پیمانه مایع ظرفشویی و 2.4 پیمانه آب را ترکیب کرده و در آخر در هنگام شست و شو به آن 2 لیتر آب اضافه کنید.
 • شاید به شما هم شست و شو با نوشابه را توصیه کرده باشند. اما واقعیت این است که اسیدفسفریک شاید تمیز کند ولی رنگ های خوراکی و قند موجود در آن به مرور به پوشش بدنه و رنگ آن اسیب می‌رساند.
 • استفاده از شامپو بچه هم چون مواد اضافی ندارد می‎‌تواند برای نگهداری از رنگ خودرو مناسب باشد. یکی از دلایل استفاده از آن کم بودن میزان مواد صابونی است.

 

 

 

10. چادر خودرو

یک راه حل قدیمی ولی کاربردی! چادر ها به خصوص در فصل تابستان برای نگهداری از رنگ خودرو بسیار مفید هستند. علاوه‌بر حفاظت در برابر پرتو فرابنفش خورشیدف از ریخته شدن صمغ درختان روی بدنه هم محافظت می‌کند.

جنس چادر های خودرو برای محافظت از رنگ خودرو در تابستان هم مهم است. بهتر است از مواد پلاستیکی بی‌کیفیت استفاده نکنید. همچنین از رنگ تیره که جاذب گرما هستند هم نباشند.

 

 

 

 

نگهداری از رنگ خودرو

 

 

11. آلودگی های صنعتی

بهتر است خودرو را در نزدیکی محل های صنعتی و ساختمانی پارک نکنید. اگر مجبور به این کار شدید حتما روکش بکشید. خودرو در مناطقي كه اطراف آن دارای  آلودگی هایی مانند ذرات ريز آهن ( محیط های ریختگری )، گرده رنگ ( کارخانه هاي رنگ سازی و کارگاه ها نقاشی ) و ذرات شن و ماسه کارگاه های ساختمانی مشوق آسیب به رنگ خودرو هستند.

 

 

12. مراقب زیرپایی ماشین باشید!

از قرار دادن زیر پایی های خودرو بر روی کاپوت یا صندوق عقب پس از شست و شو و برای خشک شدن خودداری کنید.

 

13. در مکان های سقف دار پارک کنید

اگر در زمان های طولانی خود را جایی پارک می‌کنید بهتر است برای نگهداری از رنگ خودرو در مکان های مسقف آن را پارک کنید.

 

 

 

14. کاور محافظتی ماشین تهیه کنید!

کاور محافظ خودرو پوشش سرامیکی است که با استفاده از فناوری نانو برای نگهداری از رنگ خودرو ساخته شده است. این پوشش با پر کردن حفره های سطحی بدنه خودرو از آن در برابر عوامل نفوذی طبیعی محافظت می‌کند. وظیفه‌ی آن محافظت در برابر پرتو فرابنفش و عوامل محیطی به ویژه در فصل تابستان است.

 

نگهداری از رنگ خودرو

 

 

 

15. خراش های ماشین را جدی بگیرید!

آخرین راهکار برای نگهداری از رنگ خودرو صافکاری به موقع است. هیچ وقت سعی نکنید خراش های و فرو رفتگی روی بدنه را به تنهایی و بدون تجربه کافی در خانه بر طرف کنید. در اولین فرصت به متخصصین مراجعه کنید.

برچسب‌ها :

دیدگاه خود را بنویسید * نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

enemad-logo
با ما در تماس باشید