صفرشویی ماشین
 • 5 شهریور 00
 • 1573 بازدید

صفرشویی ماشین : موارد مهمی که باید بدانید!

شستن ماشین به ویژه صفرشویی ماشین یکی از مهمترین مسئولیت ها در نگهداری صحیح خودرو است. صفرشویی خودرو می‌تواند زیبایی و حس نو بودن را به خودروی‌ شما باز گرداند.

 

در این مقاله از میلاد کاور روش های و مراحل دقیق صفرشویی ماشین را برای شما گردآوری کرده‌ایم. استفاده از دستگاه ها سبب صرف زمان کمتر در طی مراحل خواهد شد. البته نوع شوینده ها و برند ابزار های مورد استفاده تنها به هزینه ها و تجربه شخصی شما بستگی دارد.

 

 

 

 

کارواش معمولی یا صفرشویی ماشین

در حقیقت تفاوت عجیبی بین این صفرشویی و شستن معمولی آن نیست. صفرشویی نسخه کاملتر و دقیقتری از شست و شوی خودرو می‌باشد. در شست و شوی معمولی که در خانه یا کارواش، حتی با ابزار و مراحل دقیق، یک شست و شوی سطحی انجام می‌شود.

 

در صفرشویی فرایند های ترمیمی در کنار شست و شوی خودرو انجام می‌گردد. انتظار می‌رود که پس از صفرشویی شرایط خودرو به روز اول باز ‌گردد. قطعا از خط و خش های روی بدنه خبری نخواهد بود.

 

 

صفرشویی

 

 

به علاوه در کارواش معمولی صرفا داخل اتاقک و روی بدنه تمیز می‌شود. اما در صفرشویی حتی موتور خودرو هم از آلودگی ها پاک خواهد شد.

زمان تمیز کردن ماشین با کارواش معمولی کمتر از یک ساعت است. در حایکه زمان تمیز کردن با صفرشویی در حدود 3 ساعت می‌باشد. البته هزینه ها نیز متفاوت است. به طبع هزینه صفرشویی ماشین بیشتر از کارواش معمولی می‌باشد.

مزیت های صفرشویی ماشین

صفرشویی ماشین و استفاده از خدمات کارواش ها علاوه بر نشانه رعایت نظافت، نشانه سلیقه صاحب خودرو نیز می‌باشد. یکی از توصیه های به صاحبان خودرو ها این است که هر چند وقت یک بار به تناسب دفعات مصرف خودرو و شست و شوی آن، صفرشویی ماشین را انجام بدهند.

صفرشویی مزیت های یادی دارد. از جمله موارد زیر:

 • زیبایی خودرو

چه زمانی که خودتان قرار است از خودرو استفاده کنید و یا این که آن را به فروش برسانید، بهتر است خودروی شما زیبایی خود را داشته باشد. برای همین منظور می‌توانید از فرایند های ترمیمی و دوره‌ای استفاده کنید.

 • تثبیت رنگ بدنه خودرو

روی بدنه خودرو یک لایه محافظ در برابر پرتو فرابنفش خورشید و آلودگی های محیط زیستی مانند باران های اسیدی دقیقا روی رنگ بدنه کشیده شده است. آسیب به این لایه محافظتی موجب تخریب رنگ و استهلاک خودرو خواهد شد.

 • افزایش بازدهی موتور

موتور در هنگام کار کردن به علت گرد و غبار و دیگر آلودگی ها کثیف خواهد شد. این آلودگی بر عملکرد فیلتر ها و سوکت ها تاثیر منفی خواهد گذاشت. با صفرشویی ماشین و حذف این آلودگی ها ناخودآگاه بازدهی موتور بهبود خواهد یافت.

 • ارزش افزوده

زمانی که شما از خودرویتان به خوبی مراقبت کنید، حتی اگر مدلی قدیمی باشد، خواهان بیشتری نسبت به یک خودرو با مدل مشابه پیدا می‌کند.

برای انجام صفرشویی باید سه مرحله کلی که در نظر بگیرید:

 1. درون اتاقک ماشین
 2. بدنه و قسمت های بیرونی
 3. موتور

 

صفرشویی درون اتاقک ماشین

برای شروع صفرشویی بهتر است از داخل خودرو شروع کنید. در تمیز کردن قسمت های داخلی بیشتر مراحل شبیه کارواش معمولی است.

 • کف پوش ها را در بیاورید.
 • اگر روکش صندلی ها پارچه‌ای است درآورده و شسته شود.
 • صندلی ها، گوشه و کف خودرو را جارو بزنید.
 • اگر روکش صندلی ها چرمی است با شوینده مخصوص چرم همه‌ی قسمت ها را خوب تمیز کنید.برای این مرحله از اسفنج مخصوص و یا دستمال میکرو فایبر استفاده کنید. حرکت دستتان به صورت دورانی باشد. در انتهای کار هم با دستمال تمیز اضافه مواد را ا روی صندلی ها پاک کنید.
 • سطوحی که در دسترس نیستند مانند داخل دریچه کولر یا کناره صندلی ها را با کمپرسور هوا، برس های نرم، پارچه های نرم و پاک کننده های مخصوص تمیز کنید.
 • داخل دستگیره، قفل کمربند ایمنی، دستگیره آینه و سانروف را هم فراموش نکنید.

 

صفرشویی

 

 

 

 • اگر سقف داخلی از جنس چرم است باید با استفاده از محلول و دستمال تمیز شود. اگر از جنس های پارچه‌ای و نمدی است بهتر است از دستگاه های تمیز کننده برای صفرشویی ماشین با فشار قوی تمیز گردند.
 • فرمان خودرو را به دقیت با دستمال و اسپری محلول های پاک کننده تمیز کنید. به علات حساس بودن بخش های داخلی آن بهتر است دقت زیادی داشته باشید تا آب به داخل آن نفوذ نکند.
 • در هنگام تمیز کردن بخش ها میانی فرمان خودرو می‌توانید از قلمو هم استفاده کنید.
 • در تمیز کردن فرمان با دستمال هر بار دستتان را 360 درجه بچرخانید.
 • برای صفرشویی ماشین داخل منافذ بازی مانند سوئیچ را با قلمو گردگیری کرده و اطرافشان را با دستمال نمدار تمیز کنید.
 • در آخر روی بخش های چرمی خودرو روغن جلا یا پولیش بکشید.
 • به منظور تمیز کردن کفی و لوازم پارچه ای داخل ماشین ، باید از تجهیزات تخصصی استخراج آب گرم استفاده کنید.

صفرشویی بدنه و قسمت های بیرونی ماشین

شست و شوی کامل قسمت های خارجی ماشین هم زیر مجموعه های ویژه خودش را دارد که باید گام به گام انجام شوند.

برای تمیز کردن سطح بیرونی و بدنه باید از لکه های سخت مانند گل و لای شروع کرد. در ابتدا روی خودرو با آب پر فشار خیس می‌شود و لکه های به راحتی جدا می‌شوند. روند شست و شو را با فشار آب کم را هم دوباره انجام دهید.

سپس برسی نرم را با حرکاتی دورانی روی سطح حرکت دهید. در آخر این مرحله یک دستمال میکرو فایبر یا نخی بردارید و همه جا را دستمال بکشید.

 

 

صفرشویی

 

 

 

با اسفنجی که در محلول آب و کف فرو برده‌اید همه جای بدنه را تمیز کنید تا لکه های روغنی، چرب و آلودگی های مشابه حذف شود. دیگر مراحل صفرشویی ماشین هم شامل موارد زیر است:

 • کناره و داخل چرخ ها و مهره ها توسط برس نرم و زبر مخصوص آغشته به مواد شوینده تمیز شوند.
 • در صورت امکان باز کردن چرخ و رینگ و شستن آن ها
 • استفاده از ابر های مخصوص یا دستمال میکرو فایبر برای از بین بردن لکه ها از روی قسمت های رنگ شده
 • پولیش رنگ برای از بردن خراش ها
 • استفاده از واکس هم رنگ برای محافظت از رنگ خودرو در آخرین مرحله
 • تمیز کردن داخل محفظه سوخت
 • پولیش کردن چرخ ها و آبکاری سپر ماشین

در نهایت هم لبه های چرخ و قالپاق را پولیش کنید. توجه شود که اگر قالپاق یا رینگ دارای لایه محافظتی است به هیچ وجه پولیش نکنید.

تمیز کردن شیشه های ماشین

 تمیز کردن شیشه های خودرو مشترک بین صفرشویی ماشین در دو بخش داخلی و بیرونی است. مثل روند های معمولی شیشه را تمیز کنید. با شوینده مناسب دستمال میکرو فایبر را خیس کنید. به صورت عمودی یا افقی دستتان را روی شیشه حرکت دهید.

بخش های بالایی، بیرونی، پلاستیکی آبکاری شده و قسمت های وینیلی را پولیش کاری می‌شوند. صبر کنید شیشه کامل خشک شود. در صورت نیاز مجدد شیشه را با ستمال تمیز کنید. همین روند را برای شیشه داخلی هم تکرار کنید.

پس دو بار تکرار قسمت بیرونی شیشه خودرو و قسمت بیرونی شیشه را در دو جهت مخالف عمودی و افقی خشک کنید.

 

 

صفرشویی

 

 

صفرشویی موتور ماشین

آلودگی هایی مانند گرد و غباری که اطراف سوکت ها جمع می‌شوند مانع عملکرد صحیح خودرو و اختلال در دستورات ایسیو خواهند شد. به علاوه چربی ها نیز باعث داغ شدن موتور در حین کار کردن می‌گردند.

توجه کنید زمانی که موتور خنک است این مراحل را انجام دهید. دست کم باید حدود یک ساعت پیش از شروع کار، خودرو را خاموش بوده باشد.

پد های جاذب، محلول چربی زدا، فرچه، صابون مخصوص، پارچه های حوله‌ای و میکرو فایبر و پاک کننده فلز و پلاستیک را برای صفرشویی ماشین در بخش موتور نیاز دارید.

 

صفرشویی

 

 

باتری و بست آن را با پلاستیک بپوشانید. همچنین بهتر است آلترناتور، کاربراتور و توزیع کننده را نیز خوب با پلاستیک پوشش دهید. اگر به جعبه فیوز دسترسی دارید مطمئن شوید که در اطراف جعبه فیوز و بسته های سیم پیچ اسپری آب نکنید یا اینکه آن را بپوشانید.

فرایند ترمیم رنگ خودرو در صفرشویی ماشین

یکی از اهداف صفرشویی ماشین از بین بردن خط و خش های جزیی و سطحی روی بدنه خودرو ها است. البته روی خودرو خراش های عمیقتری هم هست باید تحت صافکاری و نقاشی قرار بگیرند. برای از بین بردن خراش ها و شکاف های ظریف بهتر است که قطره های رنگ های رتوش استفاده شود.

پس از رنگ زدن سطح را سنباده زده و سپس روی آن را واکس بزنید. سعی کنید از رنگ های روتوش مشابه یا در دامنه نزدیک به آن استفاده کنید.

 

 

نکات پولیش کردن بدنه در صفرشویی ماشین

پدید آمدن خراش ها روی سطح های ماشین ناگزیر است. برای همین به صورت دوره‌ای باید سطح خودرو را پولیش کرد. در هنگام استفاده از دستگاه پولیش با استفاده از پد های نرم چرخشی تمامی این خراش های ظریف از بین می‌روند.

این پد به صورت چرخشی روی قسمت های رنگ زده شده حرکت دهید تا ناهمواری های ناشی از اطراف خراش را از بین ببرد. توجه داشته باشید که در زمانی که از دستگاه پولیش و بافر استفاده می‌کنید فشار وارد شده به سطح نباید زیاد باشد.

توجه! اگر حرکت چرخشی دستگاه رعایت نشود یا اینکه فشار زیادی وارد شود سبب ایجاد فرو رفتگی و آسیب به رنگ بدنه خواهد شد.

 

 

صفرشویی

 

 

انتخاب ابزار پولیش هم برای صفرشویی ماشین چندان کار ساده‌ای نیست. راهنمایی های زیر می‌تواند در انتخاب بهترین ابزار به شما کمک کند:

پولیش ترکیبی : میزان سایندگی این نوع پولیش زیاد است و باید برای سطوح سخت استفاده شود. بهتر است برای از بین بردن لکه های چسبیده مانند ماسه و گل خشک شده سخت یا در خودرو هایی که خیلی وقت است پولیش نشده‌اند، استفاده شود.

پولیش برش : این نوع پولیش برای اصلاح نقص های نه چندان عمیق در رنگ بدنه استفاده می‌شود.

پولیش نهایی : چون در مرحله آخر صفرشویی ماشین از این پولیش استفاده می‌شود میزان سایندگی آن خیلی کم است. برای ترمیم و از بین بردن خش های ظریف و براق کردن خودرو مناسب می‌باشد.

 

برای نصب روکش صندلی در محل روی میلادکاور حساب کنید.! ??✌

برچسب‌ها :

دیدگاه خود را بنویسید * نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

enemad-logo
با ما در تماس باشید