انتخاب روغن موتور
 • 28 مرداد 00
 • 1760 بازدید

انتخاب روغن موتور + نکات اساسی که باید بدانید!

انتخاب روغن موتور آن قدر مهم است که می‌تواند عملکرد بهترین موتور را هم تحت تاثیر قرار دهد. روغن موتور و فیلتر هوای با کیفیت و استاندارد نه تنها ضامن سلامتی خودروی شما هستند، بلکه مانع آلودگی هوا و بیماری های تنفسی خواهند شد.

 

طبیعی است که برای انتخاب یک روغن موتور خوب و مناسب نیاز به اطلاعاتی دارید. این اطلاعات فقط شامل نوع خودرو شما نمی‌باشد. در این مقاله از میلاد کاور همه جزئیاتی که باید بدانید را برای انتخاب روغن موتور با هزینه مقرون به صرفه، گرداوری کرده‌ایم.

 

چرا روغن موتور مهم است + نکات مهم در انتخاب آن

 

هر سیالی در موتور خودرو وظیفه‌ای دارد که باید انجام بدهد. همان قدر که آب رادیاتور باعث خنک سازی موتور می‌شود و از جوش آوردن و دیگر اتفاقات جلوگیری می‌کند، روغن موتور هم مهم است.

روغن موتور با کمک به اجزای فلزی و متحرک موتور خودرو کمک می‌کند تا اصطکاک بین آن ها کاهش یابد. در نتیجه این عمل بازدهی و طول عمر موتور افزایش خواهد یافت. چرا که از هرگونه ساییدگی و آسیب ‌های ناشی از حرارت و اصطکاک جلوگیری می‌شود.

 

 

انتخاب روغن موتور

 

 

روغن موتور دو وظیفه اصلی را در موتور خودرو ها بر عهده دارد:

 • روان کاری
 • تمیزکاری

انجام این دو عمل به پارامتر های زیر وابسته است :

 • قدرت موتور
 • سرعت موتور
 • آلیاژ موتور

روغن موتور ها در 5 دسته کلی پایه معدنی، سینتیکی کامل، معدنی-سیننتیکی، نسل جدید (معدنی اصلاح شده) و تصفیه شده (مونو گرید) تولید می‌گردند.

ویژگی هایی که این روغن ها را از هم متمایز می‌کند شامل غیر سمی بودن، تبخیر شوندگی، مقاومت در برابر اکسید شدن، ویسکوزیته (گرانروی) و مقاومت به افزایش دما در آن ها است.

 

ویسکوزیته روغن موتور

 

ویسکوزیته یا گرانروی روغن موتور مهمترین نکته در انتخاب روغن موتور است. در حقیقت درجه ویسکوزیته نشان دهنده حد غلظت یک سیال می‌باشد. ویسکوزیته روغن می‌تواند تحت تاثیر دمای محیط تغییر کند. با افزایش دما سیال راحتتر روان می‌شود و با کاهش دما و فصل زمستان سیالیت آن کاهش می‌یابد.

درجه ویسکوزیته با توجه به استاندارد SAE تعیین می‌شود. برهمین اساس دو نوع روغن موتور تولید می‌شود:

 1. سینگل گرید (تک درجه) : برای یک نوع آب ‌و هوا می‌تواند پاسخگو باشد. اگر در انتخاب روغن موتور این محصول را برگزینید، باید در فصل گرما یا در فصل سرما از نوع دیگری استفاده کنید. روی بطری روغن موتور سینگل گرید فقط یک عدد درج می‌شود که در کنار SAE نوشته شده است. اگر این عدد در بازه‌ی 0 تا 25 باشد برای فصل سرد و اگر در بازه‌ی 30 تا 60 باسد در فصل گرم سال می‌توان استفاده کرد.
 2. مولتی گرید (چند درجه) : همانطور که از اسمش پیداست این روغن برای چهار فصل سال مناسب است. البته براساس استاندارد ها تفاوت هایی بین انواع این دسته هم وجود دارد. روغن موتور های چند درجه قادر هستند گستره دمایی از دمای پایین در لحظه استارت زدن در زمستان تا دمای بالای عملکرد سنگین موتور در تابستان را پوشش دهند.

 

 

انتخاب روغن موتور

به عنوان مثال در انتخاب روغن موتور مولتی گرید ۱۰W-40  که بسیار رایج است را بررسی می‌کنیم. هرچه عدد کنار W کوچکتر باشد، عملکرد در دمای پایین بهتر است.

عدد دوم نشان دهنده‌ی شرایط روغن در دمای 100  درجه سانتی‌ گراد است، در واقع از این عدد رقیقتر نخواهد شد. بهترین انتخاب روغن موتور با اختلاف کمتر بین این دو عدد است. چرا که مواد افزودنی و آلاینده های کمتری در خود خواهد داشت.

 

 

استاندارد بودن روغن موتور 

 

علامت استاندارد نشانه سازمانی یک محصول است. اما نشانه های دیگری هم وجود دارد که ضامن کیفیت می‌باشد. روی بسته بندی باید علامت OEM درج شده باشد. همچنین کد های استاندارد مانند BMW LL04، FORD 913A و… روی آن نوشته شده باشد.

 

روغن موتور معدنی

 

این روغن یک محصول پتروشیمیایی و بر پایه نفت خام است. در تولید آن  هیدروکربن‌ ها، پلی اینترنال الفین و پلی آلفا الفین ‌ها را با یکدیگر ترکیب می‌کنند تا بتواند محافظت کافی در برابر اصطکاک و حرارات را انجام دهد. اگر خودروی شما صفر است و می‌خواهید آن را آب‌بندی کنید انتخاب روغن موتور می‌تواند درست باشد.

 

مزایا

 •       ارزان قیمت
 •       مناسب برای آب‌بندی

معایب

 •       توان محافظتی بسیار کم
 •       زمان تعویض کوتاه مدت
 •       عدم توانایی حفظ خواص در دراز مدت
 •       عدم محافظت در دمای بسیار پایین
 •       از دست دادن خواص در دمای بسیار بالا

 

 

انتخاب روغن موتور

 

 

روغن موتور تمام سینتیکی

روغن موتور سنتتیکی (Full synthetic) را با نام روغن موتور مصنوعی هم میشناسند. این روغن موتور حاصل پژوهش های آزمایشگاهی است، به همین خاطر کیفیت آن از نسل اول که مینرال یا معدنی نام دارند بهتر می‌باشد.

 انتخاب روغن موتور سینتیکی بهتر است چرا که دیرتر کارایی خود را از دست می‌دهد و بنابراین مجبور نمی‌شوید خیلی زود آن را عوض کنید. شاید کمی گران‌تر باشد اما در دراز مدت به‌صرفه خواهد بود.

مزایا

 • حفظ خواص در دراز مدت
 • بهبود توان موتور
 • بهبود بازدهی موتور
 • جلوگیری از سایش و فرسودگی موتور
 • بهبود استارت خوردن در هوای سرد

معایب

 • قیمت بیشتر
 • ممکن است برای همه وسایل نقلیه مناسب نباشد
 • ایجاد لغزندگی بیش از حد اجزای موتور آن ها

 

روغن موتور ترکیبی

این روغن ترکیبی از نوع مینرال و سینتیکی است. جایگاه آن در رده بندی کیفی پایینتر از سینتیکی و بالاتر از معدنی می‌باشد.

 

مزایا

 •  محافظت در برابر اصطکاک بین اجزای متحرک
 • قیمت اقتصادی
 • قدرتی معادل 3 برابر نوع معدنی ایجاد می‌کند.

معایب

 • آلایندگی بیشتر از سینتیکی تولیید می‎‌کند.
 • حداقل ۱۰ دقیقه پس از استارت باید صبر کرد تا موتور گرم شود.

 

روغن موتور دیزلی

بسیاری از خودرو ها دیزلی هستند و متناسب با مشخصات موتور، روغن موتور ها ساخته می‌شوند. این موتور ها نسبت تراکم به نسبت بیشتری از موتور های بنزینی دارند در نتیجه افزایش دمای موتور بیشتر خواهد بود. به همین دلیل روغن باید قدرت پاک کنندگی بیشتری داشته باشد.

به علت فراورده های جانبی، برای این خودرو ها در روغن موتور ترکیبات ضد کف می‌ریزند. همچنین درجه SAE آن بسیار بالا است. در  نتیجه برای یک موتور بنزینی امکانی اضافه خواهد بود.

تا جایی که ممکن است از روغن های دیزلی برای موتور دیزلی و روغن بنزینی برای موتور بنزینی استفاده کنید. اگر چه انواعی هم اخیرا تولید شده است که برای هر دو موتور به کار می‌آید.

 

 

برند روغن موتور

دیگر در کدام بخش دنیای تجارت و مارکتینگ اصل برندینگ مهم نیست؟

در حال حاضر شرکت های بزرگ ایرانی و خارجی در بازار ایران انواع روغن موتور را عرضه می‌کنند. اغلب این شرکت ها تمامی استاندارد ها را دارند و مورد تایید خودرو سازان مختلف هستند. انتخاب روغن موتور بر اساس نام برند صرفا به تجربه شخصی، قیمت، دسترسی و ترجیح شما باز می‌گردد.

 

انتخاب روغن موتور

 

 

استاندارد ACEA  و API

 

مطالعه نوشته های روی بسته بندی های روغن موتور بهترین راهنمای انتخاب روغن موتور است. این نوشته ها نشانگر استاندارد ها می‌باشند. دو استاندارد ACEA  و API برای سنجش کیفیت و انتخاب روغن موتور طراحی شده‌اند.

 

استاندارد API

این استاندارد توسط انجمن نفت آمریکا طراحی شده است. در این استاندارد برای موتور های بنزینی از حرف S در کنار آن از حروف الفبا از A تا N استفاده می‌کنند. در موتور های دیزلی هم حرف C در کنار آن از حروف A تا J استفاده می‌شود.

هرچه حروف الفبا به سمت Z برود، کیفیت روغن موتور هم افزایش می‌یابد. برای مثال انتخاب روغن موتور با استاندارد SN بالاترین کیفیت  را دارد و از SA بهتر است. همچنین این حروف نشان دهنده‌ی روغن موتور مناسب بر اساس نوع خودرو و سال تولید است.

SN : بالاترین سطح کیفیت روغن موتور بنزینی در API

SM : برای خودرو های تولیدی پیش از 2010 

SL : خودرو های تولیدی پیش از 2004 

SA : روغن پایه بدون مواد افزودنی بریا موتور بنزینی

CA : شامل مواد پاک کننده و ضد خوردگی برای موتور دیزلی

CD : شامل مواد افزودنی ضد خوردگی، ضد سایش و پاک کننده برای موتور های دیزلی سوپر شارژ و با سوخت حاوی گوگرد بالا 

CI-4 : روغن مخصوص موتور های دیزلی سبک، متوسط و سنگین با ویژگی کاهش اکسید های نیتروژن تا 50% با استفاده از گازهای خروجی خنک شده از اگزوز به عنوان جایگزین اکسیژن.

 

 

استاندارد  ACEA

استاندارد  ACEA توسط انجمن خودروسازان اروپایی برایسنجش سطح کیفیت و انتخاب روغن موتور تدوین شده است. اگر روغن موتور دارای این استاندارد باشد باید روی بسته بندی ACEA  درج شده است. حروف انگلیسی A تا E و اعداد ۱ تا ۸ در کنار این علامت رده بندی را نشان می‌دهد. حرف A برای خودرو های بنزینی، B برای خودرو های دیزلی سبک، C برای خودرو های بنزینی و دیزلی سازگار با مبدل کاتالیست و E برای خودروهای دیزلی سنگین است.

 

 

انتخاب روغن موتور

 

سطح کیفی

 

بهترین راهنما در انتخاب روغن موتور و سطح کیفی آن خودرو ساز است. در دفترچه‌ی  دستورالعمل خودرو سطح کیفی استاندارد نوشته شده است. اگر روغن موتور درجه کیفی بالاتری داشته بشاد مشکلی نیست. ولی در صورت پایینتر بودن به موتور آسیب جدی خواهد رسید.

 

 

 

چه زمانی روغن موتور را عوض کنیم؟

 

اشتباه رایج بین مردم آن جاست که هر سال یا هر چند کیلومتر مشخصی روغن موتور را عوض می‌کنند. اگر چه تولید خودرو سازان کیلومتر بهینه‌ای را برای تعویض روغن موتور پیشنهاد داده‌اند، ولی تحت تاثیر کارکرد موتور، دما، نوع روغن و… باید زودتر تعویض روغن اتفاق بیافتد.

 

اگر سطح روغن موتور پایینتر از میزان استاندارد باشد لازم است روغن به خودرو اضافه کنید. وجود براده های فلزی در روغن موتور نیز یک نشانه‌ی دیگر برای تعویض روغن می‌باشد. اگر رنگ روغن موتور سفید هم شده باشد نشان دهنده‌ی نفوذ مایع خنک کننده به سیستم روغن خودرو است.

 

انتخاب روغن موتور

 

مقداری روغن را روی انگشت شست بریزید و انگشت دیگر را روی آن قرار دهید. حال دو انگشت را از هم جدا کنید. به میزان کش آمدن روغن توجه کنید. اگر بیشتر یا کمتر از یک سانتی متر کشیده شد، روغن در وضعیت مطلوبی قرار ندارد و باید تعویض گردد.

 

برای نصب روکش صندلی در محل روی میلادکاور حساب کنید.! ??✌

برچسب‌ها :
 • بازتاب: دلیل بخار کردن ماشین + بیش از 10 راه حل کاربردی ! میلاد کاور

 • دیدگاه خود را بنویسید * نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

  enemad-logo
  با ما در تماس باشید