• 16 مرداد 00
 • 1288 بازدید

چک لیست نگهداری خودرو در تابستان

نگهداری خودرو ها در فصل تابستان هم دغدغه بسیاری از مردم است. به طور مثال گرمای هوا باعث پیچیدن بوی نامطبوع در کابین خودرو می‌شود. برای همین این بار در فصل تابستان چک لیست نگهداری خودرو در تابستان را حتما به کار بگیرید.

 

یکی از معضلات رانندگان که در فصل تابستان خودش را نشان می‌دهد، فقط گرمای هوا نیست که باعث بوی نامطبوع و یا گرم شدن داخل کابین خودرو شود. بلکه آسیب دیدن سیم پیچی ها و یا آسیب به لاستیک های خودرو را هم باید در نظر بگیرید.

 

در این مقاله از میلاد کاور چند ترفند ساده و ارزان قیمت برای نگهداری خودرو در فصل تابستان را به شما خواهیم گفت. نکاتی که دانستن آن ها شما را از عواقب خطرناک و پر هزینه دور نگه خواهد داشت.

 

اهمیت چک لیست نگهداری خودرو در تابستان و زمستان

نگهداری درست از خودرو به مراتب کار سختتری از خریداری یک خودرو خوب است. در فصل های زمستان و تابستان به علت اختلاف دمای موتور و محیط آسیب های جدی می‌تواند به روغن موتور، مصرف سوخت و حتی پولیش و واکس بدنه خودرو هم برساند.

 

 

در فصل تابستان افزایش دما در برخی نقاط شهری تا 50 درجه سانتی گراد به وجود می‌آید. اما برای نگهداری از خودرو نیازی به تخصص ویژه یا تجربه بالایی نیست!

 

چک لیست نگهداری خودرو در تابستان

 

پارک کردن خودرو زیر نور آفتاب خود دلیلی برای تبخیر بنزین در مخزن است و می‌تواند منجر به حوادث جدی شود. یا به دلیل همین هوای گرم شمع های موتور بیشتر در معرض آسیب قرار می‌گیرند.

گرمای محیط و قدرت خنک کنندگی پایین در کنار هم احتمال داغ کردن موتور خودرو و کارکردن بیش از اندازه سیستم تصفیه هوا را به شدت افزایش می‌دهد. نشانه های داغ کردن موتور هم بر اثر افزایش درجه حرارت، چراغ های هشدار دهنده و بخاری که از سمت کاپوت بیرون می‌آید می‌باشد. به محض دیدن این نشانه ها خودرو را متوقف کنید و به هیچ وجه به مسیر ادامه ندهید.

 

 

در فصل زمستان هم بزرگترین و مهمترین مشکل را در ارتباط با سیالات خودرو می‌توان دانست. به علت کاهش دما سیال های خودرو متراکم می‌شوند و در نتیجه گردش جریان آن در همه قسمت ها امکان پذیر نخواهد بود.

 

این سیالات عبارتند از مایع شیشه شوی، روغن موتور، ضد یخ، روغن هیدرولیک، روغن ترمز و روغن جعبه دنده. پیش از حرکت باید چند دقیقه به موتور فرصت دهید تا آرام آرام به دمای بالا برسد و در جا حرکت کند. در نهایت گردش سیال در موتور به درستی صورت بگیرد.

در فصل زمستان باید به باتری ها بیشتر اهمیت داد. برای مراقبت از باتری خودرو 3 راهکار کلی توصیه شده است:

 1. باتری در جای خود باقی بماند و یا از مدار خارج کنید. برای محافظت بهتر شارژر های موجود استفاده کنید.
 2. جدا کردن باتری و انتقال آن به مکانی که دمای آن بالای صفر و بدون رطوبت باشد. این روش اگرچه ساده و راحت است اما باتری در بلند مدت کارایی خود را از دست خواهد داد.
 3. باتری را در مدار نگهدارید و هر از گاهی خودرو را روشن کنید تا سلامت باتری حفظ شود.

 

 

 

چک لیست نگهداری خودرو در تابستان

 

روغن موتور در تابستان

اینکه در تمام طول سال باید سطح روغن موتور را به طور مرتب بررسی کنید یک ضرورت است. اما در تابستان بواسطه دمای بالا اهمیت آن بیشتر از هر وقت دیگری است. یک باور غلط را همین الان دور بیاندازید؛ تفاوتی بین نوع روغن موتور در تابستان و در زمستان نیست!

این وظیفه سیستم خن کننده است که دمای موتور را تنظیم کنید ولی روغن موتور هم می‌تواند اثر بخشی داشته باشد. اگر سطح روغن  پایین باشد، دمای روغن بیش ازاندازه بالا می‌رود و دیگر کارایی و بازدهی لازم را نخواهد داشت.

 

 

چک لیست نگهداری خودرو در تابستان

 

 

خنک کننده موتور

همه‌ی ما تبلیغاتی با این مضمون را شنیدیم « هیچ وقت لازم نیست خنک کننده های خودرو‌ی تولیدی ما را عوض کنید.»

این فقط یک تبلیغ است. در بیشتر مواقع این مایعات عملکرد مناسبی را به نمایش می‌گذارند. اما با گذشت زمان کارای آن ها کاهش پیدا می‌کند. در حقیقت نقطه انجماد آن ها بلا می‌رود و خواص اسیدی‌‌شان تشدید می‌شود. شرکت های خودرو سازی معتبر معتقدند هر 160000 کیلومتر باید خنک کننده را تعویض کرد.

 

 

مراقب آمپر باشید!

حذف آمپر از خودرو ها هدف جدیدی برای خودرو سازان است. حواستان باشد اگر در هوای گرم رانندگی می‌کنید و آمپر به شما اثر افزایش دما را نشان داد حتما ان را جدی بگیرید. کافیست به آرامی خودرو را نگهدارید و برای چند دقیقه زیر سایه صبر کنید تا به تعادل دمایی برسد.

 

 

سیم و سوکت ها

گرمای شدیدمی‌تواند مقاومترین سیم ها را هم دچار آسیب کند و در نتیجه به روند برق رسانی آسیب برسد و حتی موجب آتش سوزی شود. تنها دو راه برای حفاظت از آن ها دارید:

 1. سیستم خنک‌کنندۀ ماشین خوب کار کند.
 2. از سیم ها و سوکت های مقاوم به حرارت استفاده کنید.

 

چک لیست نگهداری خودرو در تابستان

 

 

محافظت از بدنه

نیاز های انسان بی‌پایان است! این روز ها برای محافظت در برابر گرما واکس های محافظ از رنگ مخصوص به بازار عرضه شده است.

 

 

بوی بد در خودرو

یک از موارد مهم در نگهداری خودرو توجه به بوی داخل ماشین است. ارزانترین راهکار چک لیست نگهداری خودرو در تابستان سایبان های شیشه جلو و عقب هستند. این سایبان ها از تابش مستقیم نور خورشید به صندلی و داشبود جلوگیری می‌کنند. همچنین اگر بتوانند نور خورشید را تا میزان زیادی به بیرون بازتاب می‌دهند.

برای از بین بردن بوی بد لازم نیست که از خوشبو کننده ها استفاده کنید. به علت گرمای هوا و نور خورشید در زمان توقف یا پارک، واکنش های شیمیایی ساده‌ای رخ می‌دهد. کافیست برای کاهش دمای داخل خودرو شیشه را خیلی کم پایین بکشید تا هوای آزاد در جریان باشد.

 

 

ترموستات

وظیفه ترموستات تنظیم دمای موتور زمانی که خودرو را روشن می‌کنید، است. در تابستان در زمان کمتری موتور خودرو گرم می‌شود. این بدان معنا نیست که دیگر نیازی به ترموستات نیست!

ترموستات از اجزای اصلی موتور است. موتور باید پیش از حرکت گرم شود. به همین دلیل باید در زمان شروع فصل تابستان ترموستات را بررسی کنید. البته سلامت موتور به عملکرد درست رادیاتور، پمپ خنک‌کاری و تسمه هم وابسته است.

 

 

تنظیم باد تایر ها

از نکته های بدیهی چک لیست نگهداری خودرو در تابستان همین تنظیم باد است. در فصل تابستان به علت دمای بالا هوا و آسفالت امکان انبساط چرخ ها وجود دارد. به همین خاطر به طور منظم باید باد چرخ ها را بررسی فرمایید.

 

 

 

 

داشبورد خودرو

شاید شما هم داشبورد ها ترک خورده را دیده باشید. علاوه بر اینکه با واکس و پولیش مناسب می‌توان از آن ها بهتر مراقبت کرد، اما فصل تابستان هک کم بی‌تاثیر نیست!

در فصل تابستان دمای بالا رطوبت لازم را از پوشش روی آن می‎‌گیرد و موجب ترک خوردگی و شکست پوشش می‌گردد. کافیست مقداری روغن جلا و یا واکس مناسب را به صورت دوره‌ای روی آن بکشید.

 

 

کولر و فن

مهمترین عضو چک لیست نگهداری خودرو در تابستان با اختلاف کولر است. سرویس کردن کولر ماشین شامل موارد زیر است:

 • شارژ گاز
 • تعویض تسمه کولر
 • تعویض فیلتر خشک‌ کن هوای کولر

 

درست است که مصرف کولر، مصرف سوخت را بالا می‌برد اما همیشه صادق نیست. این موضوع به آیرودینامیک خودرو و نوع جاده بستگی دارد. به طور مثال برای کاهش مصرف سوخت:

 • در ترافیک و یا هنگام پارک خودرو از دور کند کولر باید استفاده کرد یا بهتر است خاموش کنید.
 • اگر سرعت شما بالای 70 کیلومتر بر ساعت است باید از کولر استفاده کنید به جای اینکه شیشه را پایین بکشید.
 • در جاده های خاکی و سر بالایی و یا صعب العبور بهتر است از دور کند کولر استفاده کنید.

 

 

چک لیست نگهداری خودرو در تابستان

 

 

شیشه های شفاف اسپری ضد عفونی ککننده

با شیوع بیماری کرونا، بیشتر مردم از اسپری های ضد عفونی کننده مانند الکل های طبی استفاده می‌کنند. بنابراین در بیشتر خودرو ها الکل در کنار دست راننده قرار دارد. اما نور و گرمای شدید آفتاب سبب می‌شود الکل آتش بگیرد و منجر به سوختن و انفجار خودرو گردد.

بنابراین به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی به ویژه در تابستان بطری های شفاف و غیر شفاف الکلی را در خودرو در معرض نور خورشید قرار ندهید!

 

 

ضد یخ و ضد جوش

یکی دیگر از اعضای مهم چک لیست نگهداری خودرو در تابستان ضد یخ و ضد جوش هستند.  برای تضمین سلامت سیستم خنک کننده باید از ضد یخ و ضد جوش مناسب در فصل های تابستان و زمستان استفاده کنید.

کارشناسان خودرو توصیه می‌کنند که از محلول 50 درصدی ضد یخ و ضد جوش استفاده شود. یعنی به ازای 50 درصد از حجمی که ضد یخ و ضد جوش می‌ریزید، 50 درصد هم آب بریزید. از طرفی سیستم 5 درصد امکان افزایش حجم در طی کار کردن می‌تواند داشته باشد پس کمتر از 10 درصد حجم رادیاتور باید خالی در نظر گرفته شود.

اگر رادیاتور کار خودش را درست انجام ندهد نقطه جوش خنک‌ کننده پایین می‌آیدو سپس باعث جوش آوردن موتور می‌شود.

 

توجه شود! قبل از آن که سیال را داخل رادیاتور بریزید، باید مسیر گردش ضد یخ و ضد جوش و بدنه بیرونی را شست و شو دهید. برای شست و شو رادیاتور می‌توانید از محلول های رقیق آب و صابون استفاده کنید. در نهایت باعث می‌شود که هوا بهتر جریان پیدا کند.

 

توجه! برای نصب روکش صندلی در محل روی میلادکاور حساب کنید!

 

چند ترفند ساده برای نگهداری خودرو در فصل تابستان

 1. اگر به محض نشستن در خودرو دستتان بر اثر برخورد با فرمان می‌سوزد کافیست این ترفند را امتحان کنید. در سایه پارک کنید و پیش از پیاده شدن فرمان را 180 درجه بچرخاند.

 

 1. اگر با پایین کشیدن شیشه ماشین بوی بد صندلی ها نرفت، یک نوار کاغذ خشک کن روی دستگاه تصفیه هوا بچسبانید سپس تصفیه هوا را روشن کنید تا بوی بد از بین برود.

 

چک لیست نگهداری خودرو در تابستان

 

 

 1. اگر دستگاه تصفیه هوا خراب است یا احتیاج به شارژ دارد می‌توانید از یک فن خورشیدی استفاده کنید. آن را روی پنجره باز قرار دهید.

 

 1. شمع ها را نیز هر 25000 کیلومتر بازدید و تمیز کرده و یا تعویض کنید.

برچسب‌ها :

دیدگاه خود را بنویسید * نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند

enemad-logo
با ما در تماس باشید